❤️ ۱۰ استراتژی سئو برای افزایش ترافیک سایت

ترافیک سایت

تمام مدیران، وبمسترها و بازاریاب‌های دیجیتال دلشان می‌خواهد بیشترین ترافیک ورودی به سمت سایت آنها روانه شود و هر چه هزینه و تلاش می‌کنند برای بالا بردن ترافیک سایت است.

اما واقعا ترافیک سایت چیست و بهترین روش های افزایش ترافیک سایت کدام روش‌ها است؟ وقتی برای اولین بار وب‌سایتی را راه‌اندازی می‌کنید (یا به‌ تازگی فرایند یادگیری سئو را آغاز می‌کنید)، چند اصل و قاعده اساسی وجود دارد که باید آن‌ها را به کار بگیرید که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • جستجوی کلیدواژه
 • بهینه‌سازی تگ‌های عنوان و تگ‌های متا
 • تولید محتوای بهینه

ممکن است بپرسید بعدش چه می‌شود؟ شاید هنوز برای یادگیری تاکتیک‌های پیشرفته سئو و استفاده از آن‌ها کاملاً آماده نباشید اما باز هم باید بتوانید رشد چشمگیری در قابلیت رؤیت‌پذیری ارگانیک وب‌سایت تان و جذب ترافیک برای آن ایجاد کنید.

ما در این راهنما، ۱۰ تکنیک سئو را که می‌توانند به ارتقای عملکرد وب‌سایت تان و افزایش ترافیک شما کمک کنند، با شما عزیزان به اشتراک می‌گذاریم و به‌ صورت گام‌به‌گام، نحوه پیاده‌سازی هر یک از این تکنیک‌ها را برایتان توضیح می‌دهیم.

ترافیک وب سایت چیست؟

در واقع منظور از ترافیک سایت تعداد کاربرانی است که از یک وب‌سایت و صفحات آن بازدید می‌کنند. این ترافیک ورودی براساس تعداد بازدید اندازه‌گیری می‌شود که گاهی به هر بازدید جلسه (Session) هم گفته می‌شود.

افزایش ترافیک سایت یکی از شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) در دیجیتال مارکتینگ است و میزان اثربخشی برنامه‌ها و استراتژی‌های یک کسب و کار در جذب مخاطبان را نشان می‌دهد.

افزایش ترافیک سایت با استفاده از تکنیک‌های سئو

اگر بخواهیم سه گزینه مهم برای افزایش ترافیک وب سایت نام ببریم بی‌تردید یکی از آنها بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا سئو خواهد بود.

در طول روز جستجوهای بسیار زیادی در موتورهای جستجو و به‌ ویژه گوگل انجام می‌شود و کاربران با کلیک روی نتایج نمایش داده شده وارد سایت موردنظر می‌شوند. بنابراین هر چه سئوی بهتری داشته باشید و در نتایج صفحه اول گوگل قرار بگیرید، باید منتظر افزایش ترافیک سایت خود باشید.

افزایش ترافیک سایت
راه های افزایش ترافیک سایت

پیشنهاد مطالعه: مقاله آموزشی مشاوره تبلیغات اینترنتی را حتما مطالعه کنید.

۱- بهترین صفحات رقبانتان را پیدا کنید

هر چه اطلاعات بیشتری درباره استراتژی سئوی رقبایتان داشته باشید، عملکرد وب‌سایتتان می‌تواند بهتر شود. وقتی زمان صرف می‌کنید تا روش‌هایی را که موجب موفقیت وب‌سایت‌های رقیب در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) شده‌اند، بشناسید، آنگاه بینش و قدرت آنالیز متفاوتی کسب می‌کنید و می‌توانید با درک دلیل موفقیت یک روش خاص، از این آگاهی به نفع خودتان استفاده کنید.

یک نقطه شروع مؤثر این است که بهترین صفحات وب‌سایت هر یک از رقبا را پیدا کرده و از این طریق، منشأ ترافیک ورودی و عوامل موثر و پیش‌برنده در آنها را بشناسید. تجزیه‌ و تحلیل بهترین صفحات رقبا، اطلاعات ارزشمندی را درباره موضوعاتی نظیر موارد زیر در اختیارتان قرار می‌دهد:

 • شکاف‌های محتوایی/ کلیدواژه‌ای
 • شکاف‌ها و نواقص مرتبط با لینک‌ها
 • فرصتی برای بهبود محتوای فعلی
 • ناکارآمدی کلیدواژه‌ها

۲- تعیین استراتژی محتوا را بر مبنای آنالیز شکاف کلید واژه‌ها

وقتی زمان ایجاد و تدوین استراتژی محتوا می‌رسد، معمولاً روی دو حوزه اصلی باید تمرکز کنید:

 • بهینه‌سازی محتوای فعلی
 • تولید محتوای جدید

یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای پیشبرد پلن محتوایتان، تحلیل شکاف کلیدواژه‌ها یا شکاف کلمات کلیدی است. این کار کمک تان می‌کند تا کلیدواژه‌های مهمی را که رقبایتان در SERP برای آن‌ها جایگاه گرفته‌اند (و شما نگرفته‌اید) بشناسید.

با این بینش، می‌توانید محتوایی را با محوریت این کلیدواژه‌ها و موضوعات مرتبط با آن‌ها خلق نموده و به‌ این‌ ترتیب، شکاف‌های کلمات کلیدی را در وب‌سایت تان پُر کنید.

۳- از روابط عمومی دیجیتال برای گرفتن بک لینک‌های معتبر استفاده کنید

بهترین راه جلب نظر وب‌سایت‌های دیگر برای ایجاد لینک‌های مرتبط و باکیفیت به وب‌سایت شما و بهبود وضعیت سئو خارجی سایت، تولید محتوای منحصر به‌ فرد و مناسب است که به‌ طور طبیعی می‌تواند، در فضای اینترنت، محبوبیت پیدا کند.

تولید محتوای خوب، نتایج مثبتی در پی دارد: محتوای خوب، مطالبتان را به لینک های سردبیری (Editorial) تبدیل می کنند و بنابراین هر چقدر محتوای مفید بیشتری داشته باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که فرد دیگری آن محتوا را برای خوانندگانش، ارزشمند بداند و به آن لینک دهد.

مزایای روابط عمومی دیجیتال عبارت‌اند از:

 • هدایت ترافیک ارجاعی
 • ایجاد تعامل اجتماعی
 • افزایش آگاهی برند
 • مواجه با مشتریانی که در حال استفاده آنلاین از محتوایتان هستند
 • افزایش فروش

۴- بهبود نرخ کلیک ارگانیک وب‌سایت با استفاده از تست PPC

CTR یا همان نرخ کلیک، یکی از عوامل دیگر در رتبه‌بندی صفحات است که شما باید آن را بهینه‌سازی کنید. اما بگذارید در ابتدا، عناصری را که می‌توانند روی نرخ کلیک وب‌سایت شما تأثیرگذار باشند، تفکیک کنیم. این عناصر به‌ طورمعمول عبارت‌اند از:

 • تگ عنوان
 • توضیحات متا

تا زمانی که تبلیغات تان، کلیک‌های کافی بگیرند، می‌توانید با استفاده از داده‌های به‌ دست‌آمده از عملکرد آن‌ها، تگ‌های عنوان و توضیحات متایتان را بازنویسی کرده و از این طریق، نرخ کلیک ارگانیک وب‌سایت را به طور مستمر بهبود دهید.

۵- استفاده از لینک‌های شکسته (خراب) رقبایتان

گاهی لینک‌های شکسته هم می توانند یک فرصت عالی برای بهره‌برداری و دریافت بک لینک باشند. با وجود اینکه تاکتیک پیدا کردن لینک‌های شکسته، معمولاً مبتنی بر شناسایی و یافتن لینک‌های خراب وب‌سایتتان، تولید محتوای متناسب با آن لینک و تلاش برای احیای مجدد یک محتوای مُرده است،

اما با اِعمال یک چرخش کوچک در این تاکتیک، می‌توانید آن را روی رقبا و به نفع خودتان اجرا کنید: شما باید لینک‌های شکسته‌ای را که در وب‌سایت رقبایتان کاربران را با خطای ۴۰۴ مواجه می‌کنند، پیدا کنید!

برای این کار دامنه وب‌سایت رقیب را در ابزار SEMrush Backlin وارد کرده و پس از انتخاب زبانه‌ی Indexed Pages، گزینه Target URL error را علامت بزنید.

۶- استفاده از محتوای پشتیبانی کننده برای نشان دادن تخصص موضوعی

گوگل همواره می‌خواهد برای هر جستجو، بهترین نتایج ممکن را نشان دهد و به همین دلیل است که بهینه‌سازی موضوعی نیز مانند بهینه‌سازی کلیدواژه‌ها اهمیت دارد. به کاربران نشان دهند و به همین دلیل، لینک شدنشان در وب‌سایت‌های دیگر، عملاً جایگاه یا رتبه‌ای برایشان نمی‌آورد.

اساساً ایجاد محتوای پشتیبانی‌کننده، همان فرایند ایجاد محتوای خوشه‌ای است که در آن هر محتوا به یک صفحه‌ستون (Pillar Page) مربوط می‌شود.

محتواهای خوشه‌ای، صفحات عمیق‌تری هستند که به یک سؤال خاص درباره یک موضوع کلی پاسخ می‌دهند. این استراتژی کمکتان می‌کند تا بتوانید برای کلیدواژه‌های دم‌بلند، محتوایی بهینه خلق کنید.

۷- بهنیه سازی Core Web Vitals

Core Web Vitals یا همان هسته‌های حیاتی وب الگوریتمی است که در کنار چند عامل جانبی دیگر بر تجربه کاربری تأثیر می‌گذارد و در سال ۲۰۲۱ معیاری مهم در رتبه‌بندی صفحات خواهد بود. مهم‌ترین این عوامل جانبی عبارت‌اند از:

 • موبایل فرندلی بودن
 • پیمایش امن
 • HTTPS
 • میانبرهای نفوذی ناخواسته (Intrusive Interstitials)

این الگوریتم که در اوایل سال ۲۰۲۰ اجرایی شد، شامل مجموعه‌ای از گنجینه هاست که سه جنبه مهم یعنی سرعت بارگیری، تعامل و ثبات بصری را که نقش مهمی در کیفیت تجربه کاربر دارند می‌سنجند.

بهنیه سازی
بهنیه سازی سایت

پیشنهاد مطالعه: مقاله آموزشی کسب درآمد از پنل نمایندگی ممبر فالوور را حتما مطالعه کنید.

۸- تبدیل برند منشن‌ها به لینک با تلاش بیشتر تیم روابط عمومی دیجیتال

اکثر مشاغل حتی اگر رویکرد فعالانه‌ای نسبت به روابط عمومی نداشته باشند، هر از چند گاهی شاهد این هستند که نامشان در رسانه‌های آنلاین مطرح می‌شود. این اشاره به نام برند یا کسب و کار در فضای آنلاین را اصطلاحاً برند منشن (Brand Mention) می‌گویند.

وقتی یک تیم روابط عمومی دارید که برای ارتقای کسب‌وکارتان تلاش می‌کند، تقریباً همیشه این فرصت وجود دارد که به این تلاش‌ها از جنبه سئو، جهت دهید. متأسفانه رسانه‌های آنلاین که به نام کسب و کارتان اشاره می کنند، همیشه به وبسایت تان لینک نمی دهند.

شما می‌توانید با استفاده از SEMrush Brand Monitoring Tool برند منشن‌های مرتبط با کسب‌وکارتان را در فضای آنلاین پیدا کنید. با وارد کردن دامنه وب‌سایتتان در این بخش می‌توانید همه برند منشن‌های مرتبط با کسب‌وکارتان را به‌صورت آنلاین مشاهده کنید.

اما این قابلیت زمانی برایتان فایده بیشتری دارد که شما فیلتری اِعمال کنید تا فقط آن مواردی که علی‌رغم نام بردن از برند، هیچ لینکی به وب‌سایت تان نداده‌اند، نمایش داده شوند.

۹-  پاک کردن لینک‌های سمی (مخرب)

همان‌طور که بک‌لینک‌ها می‌توانند به وب‌سایت شما در کسب جایگاه بهتر گوگل کمک کنند، لینک‌های نامناسب می‌توانند به جایگاهتان آسیب بزنند.

چنین لینک‌هایی در بهترین حالت ممکن، نادیده گرفته می‌شوند و در بدترین حالت، به جایگاهتان در صفحه نتایج گوگل، آسیب می‌زنند.

اگر لینک‌های سمی در وب‌سایتتان وجود دارد، توصیه می‌کنیم که برای پاک‌سازی آن از این لینک‌ها زمان صرف کنید.

ویدیو مارکتینگ 

آمارها و شواهد نشان می‌دهند که اغلب افراد امروزه بیش از هر چیزی به محتوای ویدیویی علاقه دارند. ویدیوها باعث می‌شوند که کاربران زمان بیشتری در وب‌سایت شما بمانند.

افزایش زمان حضور کاربر در وب‌سایت باعث می‌شود که رتبهٔ شما در صفحهٔ نتایج بهبود پیدا کند. به این ترتیب، ویدیوهای ارزشمند و مفید می‌توانند به افزایش ترافیک سایت منجر شوند. 

شما همچنین می‌توانید محتواهای ویدیویی خود را در اینستاگرام، لینکدین، یوتیوب و آپارات هم منتشر کنید. در حقیقت، از تولید محتوای ویدیویی در بستر دیگر برای هدایت ترافیک به سمت وب‌سایت خود و لینک‌سازی بهره ببرید.

جمع بندی

جنگ تمام کسب‌وکارها در فضای آنلاین برای این است که بتوانند مشتریان بیشتری داشته باشند و در نتیجه فروش خود را افزایش دهند. با توجه به قیف فروش، در قسمت ابتدایی تعداد زیادی از کاربران به سمت سایت شما می‌آیند و سپس تعدادی از آنها تحت عنوان خریدار واقعی خارج می‌شوند.

بنابراین برای بالابردن نرخ تبدیل خود باید دنبال افزایش ترافیک وب سایت باشید تا بتوانید مخاطبان بیشتری را به سمت خود بکشانید.

اگر شما هم در راه اندازی کسب و کار خود نیاز به مشاوره دارید می توانید از طریق لینک های زیر با تیم پشتیبان در ارتباط باشید.

خانم مهندس پورنقی  خانم مهندس برومند

یکی از امکانات ویژه کسب درآمد استفاده از نرم افزار های ارتباط با مشتریان تحت وب با نام سامانه پیامک اطلاع رسانی است. پیشنهاد ما استفاده از سامانه اطلاع رسانی و مدیریت ارتباط با مشتریان لاین استور است. این سامانه را می توانید به صورت رایگان از سایت لاین استور دریافت کنید.

ثبت نام رایگان در پنل ممبر و فالور لاین استور

پاسخ خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن سامانه اطلاع رسانی اپلیکیشن سامانه شبکه های اجتماعی

 • تلفن خود را همراه با صفر درج کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس برقرار کنند. مثال: 09375555555

فرم مشاوره