❤️ کاربرد گیمیفیکیشن در کسب و کار

کاربرد گیمیفیکیشن در کسب و کار

کاربرد گیمیفیکیشن در کسب و کار را  می خواهیم در این مقاله بررسی کنیم، در واقع گیمیفیکیشن به معنی بازی کاری که به آن بازی نمایی و بازی گونه سازی و یا بازی وارسازی هم گفته می شود در سال ۲۰۱۰ وارد واژگان توسعه کسب وکار اینترنتی و بازاریابی شد و به صورت اثربخشی به عملکرد سیستم ها در حوزه های مختلف کمک شایانی کرد.

استفاده از گیمیفیکیشن به غیر از حوزه بازاریابی در حوزه های آموزش و بهبود عملکزد کارکنان هم وجود دارد در این مقاله با مفهوم و روش استفاده از گیمیفیکیشن آشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

بازی کاری یا گیمیفیکیشن چیست؟

گیمیفیکیشن یا بازی کاری تعریف های گوناگونی در حوزه های مختلف دارد اگر در حوزه بازاریابی دیجیتال بخواهیم آن را تعریف کنیم استفاده از تفکر بازی ساز (Game Design Thinking) و مکانیزم ها و عناصر گیم های کامپیوتری در مجموعه های غیر بازی برای افزایش شادی و اشتیاق کاربران، حل مسائل، بهبود فرآیندها و افزایش یادگیری را بازی کاری (Gamification) می گویند.

کاربرد گیمیفیکیشن در کسب و کار

هنگامی می خواهید برای افزایش عملکرد بهینه یک سیستم یا طراحی یک سیستم از بازی کاری استفاده کنید باید کل سیستم را به یک بازی تشبیه کنید و به آن به عنوان یک بازی نگاه کنید

برای تشبیه کردن یک سیستم به یک بازی می بایست سه اصل اساسی هر بازی را در آن سیستم تعریف و تبیین کنید این سه اصل عبارت است از بازیگر شرایط و برنده شدن و قواعد بازی در قدم اول باید مشخص کنید که بازیگر یا بازیگران بازی چه کسانی هستند و هر کدام چه نقشی را در بازی شما بر عهده دارند.

بازیگران شما، می توانند مخاطبان و مشتریان شما باشند و یا کارمندان بخش پشتیبانی سازمان تان و یا بازاریابان دیجیتالی که استخدام کرده اید و یا هر ذینفع دیگری که با سیستم شما تعامل دارد و شما می خواهید رفتار خاصی را در او تقویت کنید.

درگام اول باید بازیگر یا بازیگران خود را مشخص کنید که چه کسانی هستند و هریک چه نقشی در بازی شما ایفا میکنند بازیگران شما می توانند مخاطبان، مشتریان یا در حوزه دیگر کارمندان بخش پشتیبانی سازمان تان یا بازاریان دیجیتالی استخدامی شما هستند که میخواهید رفتار خاصی را در او تقویت کنید.

گام دوم شناخت هدف بازیگرانتان مهم است که بازیگران شما به دنبال چه هستند و در چه شرایطی برنده می شوند می بایست شرط برنده شدن برای هر دسته از بازیگران را به صورت متفاوت طراحی کنید که رسیدن به آن مستلزم انجام فعالیتهایی توسط مشتری است که مطلوب شماست.

گام سوم که زمین بازی و قواعد بزای را باید معین کرد در این مرحله باید شرایط و قوانینی را ترتیب داد در حالی که بازیگران تان باید به طور کامل از این قوانین قبل از شروع بازی آگاهی کامل داشته باشند این قواعد و قوانین که شما معین می کنید باید به گونه ای طراحی شود که برای رسیدن به اهداف تعیین شده برای بازیگران تان لذت بخش و شادی آور باشد.

بازی کاری یا گیمیفیکیشن
بازی کاری یا گیمیفیکیشن

پیشنهاد مطالعه: مقاله آموزشی مشاوره تبلیغات اینترنتی را حتما مطالعه کنید.

کاربردهای گیمیفیکیشن در بازاریابی دیجیتال

همان طور که گفتیم یکی از حوزه هایی که بازی کاری تحول اساسی در آن بوجود آورده است بازاریابی دیجیتال است به انتخاب مجله فورچون بیشتر از ۷۰ درصد از ۲۰۰۰ شرکت برتر در سال ۲۰۱۳ که مصاحبه ای با آن شد یا از بازی کاری استفاده کردند یا تصمیم جدی در این امر داشته اند. در ادامه ۶ مثال کاربردی و عملیاتی استفاده از بازی کاری در بازاریابی دیجیتال را ذکر می کنیم

انگیزش به خرید در مخاطبان

با استفاده از مکانیزم های بازی کاری می توان انگیزش بیشتری برای مشتریان ایجاد کرد تا خرید بیشتری کنند به عنوان مثال شرکت نایک با استفاده از مکانیزم های چالش، و مدال مراحل و امتیاز و دینامیک های رفتاری پاداش، شان اجتماعی، خود اظهاری و رقابت را در مخاطبان خود تحریک و آنها را برای خرید و استفاده از محصولات دستبندهای Flueband و اپلیکیشن Nike+ روی موبایل فعالیت جسمانی بیشتر ترغیب می کند.

افزایش وفاداری مشتریان

در بازاریابی دیجیتال مهم ترین کاربرد بازی کاری برای افزایش تعامل و علافه مشتریان شما به برندتان طراحی برنامه های وفاداری است سازمان ها می توانند با ارائه امتیاز و انواع چالش ها و پاداش ها در ایجاد یک سیستم بازی کاری شده باعث افزایش وفاداری مشتریان شان شوند به عنوان مثال برنامه my starbucks توسط شرکت استارباکس طراحی و پیاده سازی شده است

این برند خوشنام کافی شاپ های زنجیره ای، از بازی کاری برای افزایش فروش و بهبود تجربه مشتریانش به صورت همزمان استفاده کرده است. جمع آوری ستاره های بیشتر با خرید بیشتر توسط مشتریانی که از اپلیکیشن My Starbucks Reward استفاده می کنند باعث ارتقای سطح مشتریان و دریافت پاداش های بیشتری مانند قهوه مجانی یا پر کردن مججد فنجان، می شود. در واقع در اینجا از محرک اصلی موفقیت و شان اجتماعی است که با استفاده از مکانیزم های امتیاز، چالش و سطح تحریک می شود.

استفاده از بازی کاری برای ایجاد یک سیستم همکاری در فروش

شما می توانید با به کارگیری برخی مکانیزم های بازی کاری، یک سیستم همکاری در فروش ایجاد کنید و از آن برای ترغیب مشتریان قبلی، مخاطبان و رسانه های مرتبط با حوزه کسب و کارتان برای معرفی محصول یا خدمت شما به مخاطبان بالقوه و همکاری در فروش محصولاتتان استفاده کنید.

برای اینکه درک بهتری از یک سیستم همکاری در فروش داشته باشید به این تصویر زیر توجه کنید:

خیلی ها وقتی صحبت از یک سیستم همکاری در فروش می شود به یاد شبکه های هرمی و گولدکوئست می افتند. با این حال شبکه های همکاری در فروش، اگر درست طراحی شوند، کاربرد فوق العاده اثربخشی از بازی کاری در حوزه بازاریابی و فروش محسوب می شوند.

در این نوع از شبکه ها، بازیگران که همان بازاریابان هستند، تلاش می کنند با افزایش فروش، جایگاه بالاتری در جدول رده بندی به دست بیاورند و با دستیابی به دستاوردهای مختلف، خود را به عنوان یک بازاریاب بهتر، نشان دهند.

در ربات چالش بازاریابی دیجیتال (@dmtcontestbot) ما تلاش کردیم چنین فرآیندی را پیاده سازی کنیم و تا حدی موفق بودیم. با این حال، یک سیستم بازی کاری شده، در صورتی می تواند با موفقیت رشد کند که همه اجزای آن در همبستگی با یکدیگر و یک توالی معنادار، رشد کنند.

انگیزش دیجیتال مارکترها

بازاریابی دیجیتال یک فرآیند داده محور است با تعیین دقیق و شفاف اهداف هوشمند بازاریابی و طراحی ساز و کاری که برنده شدن معادل رسیدن به “نرخ تبدیل” بالاتر، یا “نرخ بازگشت سرمایه” بیشتر باشد، می توانیم دیجیتال مارکترها را به تلاش بیشتر برای دستیابی به این اهداف ترغیب کنیم.

عقد قراردادهای دیجیتال مارکتینگ، کاری بسیاز دشوار است. این که در قراردادی که با دیجیتال مارکترها می بندید، چه شاخص هایی را به عنوان شاخص های عملکرد مبنای پرداخت قرار دهید، در اثربخش بودن فعالیتهای بازاریابی همچنین دستیابی به اهداف فروش تان تاثیر زیادی دارد.

انتخاب شاخص های پوچ (vanity metrics) می تواند باعث هدر رفتن بودجه شود و در مقابل اگر معیار را انجام کارهای قابل سنجش قرار دهیم، انگیزه ای برای بهبود عملکرد برای اعضای تیم باقی نمی ماند.

در مقابل به عنوان طراح سیستم، سعی کنید سیستم را به گونه ای طراحی کنید که مسیری برای هر دیجیتال مارکتر بالقوه برای دستیابی به اهداف کسب و کار و نمایش شایستگی هایش ایجاد کنید. به این ترتیب می توانید فرآیند بازاریابی را تبدیل به یک بازی نامتناهی کنید که هر دور از بازی تلاشی برای انجام یک فعالیت بازاریابی و رسیدن به ROI بیشتر از دور قبل است.

در چنین سیستمی، قبل از عوامل بیرونی مانند پاداش، این عوامل انگیزشی درونی هستند که محرک فرد برای بهبود عملکرد خواهند شد. دیجیتال مارکتر تیم شما، تلاش خواهد کرد، عملکرد خود را مدام بهبود ببخشد، به این دلیل که عملکرد بهتر معادل شایستگی بیشتر اوست و البته این بهبود عملکرد همراستا با منافع مستقیم شما در کسب و کارتان خواهد بود.

کاربرد گیمیفیکیشن در کسب و کار
انگیزش دیجیتال مارکترها

پیشنهاد مطالعه: مقاله آموزشی راه های درآمد از فضای مجازی را حتما مطالعه کنید.

چالش بازاریابی دیجیتال، یک نمونه موفق استفاده از بازی کاری در بازاریابی دیجیتال

چالش بازاریابی دیجیتال که با محوریت ربات http://t.me/f00tbot محصول شرکت هوشمند اول بهشتی توسط مجموعه “جعبه ابزار یازاریابی دیجیتال” طراحی و اجرا شد را می توان یک نمونه موفق به کارگیری گیمیفیکیشن در بازاریابی دیجیتال دانست.

در این چالش هدف اولیه شناسایی استعدادهای حوزه دیجیتال مارکتینگ بود با این حال، در ادامه مسیر پلتفرم طراحی شده به سمت یک سیستم مجتمع و متمرکز برای همکاری در بازاریابی و فروش یک محصول/خدمت توسعه پیدا کرد.

برای توسعه یادگیری حاصل از این چالش و همین طور باز کردن مسیر تعامل با فعالان حوزه دیجیتال مارکتینگ و گیمیفیکیشن در کشور، تصمبم به برگزاری سلسله وبینارهایی با عنوان بازی کاری در بازاریابی دیجیتال، در مجموعه جعبه ابزار بازارایابی دیجیتال گرفتیم.

در وبینار “بازی کاری در بازاریابی دیجیتال” ضمن ارائه توضیحات بیشتری در مورد کاربرد گیمیفیکیشن در کسب و کار و نحوه به کارگیری آن، و ارائه و گفتگو راجع به مثال های موجود در به کارگیری گیمیفیکیشن در فرآیند دیجیتال مارکتینگ، تلاش می کنیم با برگزاری پنل های گفتگو، به توسعه دانش در این زمینه بپردازیم.

خانم مهندس پورنقی  خانم مهندس برومند

ثبت نام رایگان در پنل ممبر و فالور لاین استور

پاسخ خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن سامانه اطلاع رسانی اپلیکیشن سامانه شبکه های اجتماعی

  • تلفن خود را همراه با صفر درج کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس برقرار کنند. مثال: 09375555555

فرم مشاوره