❤️ آپدیت جدید الگوریتم اینستاگرام

آپدیت جدید الگوریتم اینستاگرام

آپدیت جدید الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۲ تغییرات زیادی را به همراه داشته، حتما شما هم در چند وقت گذشته متوجه تغییراتی در فید (آیکون خانه یا Home اینستاگرام) خود شده اید.

برای مثال پست هایی را می‌بینید که پیج هایشان را قبلا دنبال نکرده اید. اما کمی دقت کنید این پست ها خیلی هم خلاف میل شما نیستند و انگار طبق سلیقه شما چیده شده اند.

طبق بررسی ما اینستاگرام در آپدیت جدید الگوریتم اینستاگرام با چها فاکتور کلیدی پست ها (فید) را تحت تاثیر قرار می دهد:

در ادامه شما را به تماشای ویدئو مهندس درویش زاده در رابطه با آموزش جامع اینستاگرام | تبلیغات شبکه های اجتماعی دعوت می کنیم.

اطلاعات پست:

 • عکس است یا ویدیو؟
 • کی پست شد؟
 • چند تا لایک داره؟

اطلاعات در مورد پوستر:

 • چقدر برای شما جالب هستند؟
 • آیا آنها دوست شما هستند؟
 • مردم چقدر با محتوای خود درگیر می شوند؟

آنالیز فعالیت اخیر شما:

 • آیا تمایل به تماشای ویدیوهای زیادی دارید؟
 • معمولاً با چه نوع محتوایی درگیر می شوید؟

سابقه تعامل شما:

 • اینکه شما چه میزان با این پست ها تعامل داشتید(تعامل میتواند از نظر لایک، کامنت، سیو و… باشد)؟
 • با بررسی این موارد الگوریتم اینستاگرام آنالیز می کند که کاربر چه مدل هایی از پست را بیشتر می پسندد و نشان دادن یا ندادن و ترتیب نشان دادن آنها را برنامه ریزی می کند.

درباره آپدیت جدید الگوریتم اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام با استفاده از اطلاعات بسیار زیادی که این شبکه اجتماعی در هر لحظه دریافت می کند، آپدیت می شود. چرا؟ چون این الگوریتم به وسیله هوش مصنوعی کار می کند و هر لحظه در حال بهبود خود است. پس این دیدگاه که فکر کنیم زمان معینی برای آپدیت دارد به کل غلط است.

تردیدی وجود ندارد که طبق «الگوریتم جدید اینستاگرام ۲۰۲۲»، پست های اینستاگرام از ابتدای این سال مثل گذشته بازدید، لایک و کامنت دریافت نمی کنند. اکنون تخمین زده می شود که فقط ۱۰ درصد از مخاطبان شما می توانند پست ها را ببینند و این موضوع باعث می شود تا کاربران عادی از بین بروند.

چرا که برخی از آن ها هیچ واکنشی نسبت به پست های شما ندارند. پس فقط کسانی که برایشان پست هایتان اهمیت داشته باشد، آن ها را مشاهده خواهند کرد.

شکی نیست که برای اینکه بتوانید مدیریت شبکه های اجتماعی خود را هرچه بهتر انجام دهید، باید به الگوریتم ها و نحوه کاری هر کدام از فضاها و پلتفرم ها مسلط باشید.

پیشنهاد مطالعه: مقاله آموزشی فروش ممبر فالوور را حتما مطالعه کنید.

آپدیت جدید الگوریتم اینستاگرام
درباره آپدیت جدید الگوریتم اینستاگرام

معیارهای آپدیت جدید الگوریتم اینستاگرام 

علاقه = تعامل

خیلی مشکل است که بخواهیم بگوییم کاربران به چه محتواهایی بیشتر علاقه مندند. برای تحلیل صحیح، الگوریتم اینستاگرام نیازمند پیش بینی رفتارهای آینده و شناخت الگوهای رفتاری دارد. اما چه نوع تعاملاتی مدنظر است؟

 • نظرات (کامنت‌ها)
 • ‌لایک‌ها
 • اشتراک گذاری مجدد
 • بازدیدها (برای محتواهای ویدئویی)

یکی از معیارهای بسیار مهم نیز مقدار SAVE شدن پست ها است. در واقع ذخیره کردن یک پست نشان از علاقه بسیار زیاد به آن دارد. در نتیجه این معیار برای اینستاگرام بسیار پراهمیت است. همچنین برای استراتژی بازاریابی در اینستاگرام شما؛ چرا که فهم علاقه کاربران، برنامه ریزی های شما را جهت می دهد.

ارتباط = تعامل

این که اینستاگرام تلاش دارد تا بهترین پست های شما را به کاربران نمایش دهد، آنچنان هم تعجب برانگیز نیست و مشخص است که الگوریتم جدید اینستاگرام برای نمایش پست .

مسلما برای این کار علاوه بر تحلیل تعاملات شما با محتواهای مختلف، نیازمند ارتباطات شما در دنیای واقعی نیز هست.

اما باز یکسری نکته برای این بخش وجود دارند که عبارتند از:

 • میزان لایک‌های متعدد پست‌ها و دیگر تعاملات
 • اکانت‌های جستجو شده توسط کاربران
 • اکانت‌هایی که کاربران برای آن‌ها پیام فرستاده‌اند
 • هر مدل تعاملی که نشان دهنده ارتباط در دنیای واقعی است

همانطور که مشخص است افراد، بیشترین ارتباط و تعامل خود را اغلب با محتوای تولید شده توسط دوستان و اقوام خود دارند. البته این که یک اکانت تعامل خیلی نزدیکی با فردی داشته باشد، ضمانتی برای بالا بودن آن اکانت در نمایش‌ها نیست.

تازگی محتوا = زمان ارسال پست

بعضی ها فکر می کنند دیگر اگر تعاملشان خوب باشد نیازی به پست گذاشتن و فعالیت ندارند؛ در صورتیکه هر پستی یک تاریخ انقضایی هم دارد و شما باید سعی کنید که پست های جدیدی را هم انتشار بدید. وگرنه مسلم است که نمایش پست شما به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

پست هایی که برای مدت زمانی تعامل خوبی داشنتد، دیگر تعامل آنچنانی نخواهند داشت و برای افزایش ریچ در اینستاگرام و به دنبال آن جذب مخاطب جدید، باید از محتواهایی تازه استفاده کرد.

پس خیلی واضح است که چرا یکی از معیارهای مهم الگوریتم هوشمند اینستاگرام، تازه بودن محتوا است. یک آمار بسیار جالب وجود دارد که میگوید اگر میخواهید بهترین رتبه را به دست آورید، باید حداکثر مشارکت و تعامل کاربر را در ۳۰ دقیقه پس از ارسال پست خود داشته باشید.

البته همانطور که اینستاگرام هم تایید کرده است، این کار اجباری نیست؛ اما برای به دست آوردن بیشترین میزان تعامل  و تحلیل بهترین زمان ارسال، این کار لازم است.

سر زدن به پیج، دنبال کردن و استفاده از محتوا 

این ۳ فاکتور را نمی شود با محتوا یا تکنولوژی خاصی دستکاری کرد؛ بلکه این ۳ عامل بستگی به رفتار کاربر دارد.

همه این ۳ عامل، به الگوریتم جدید اینستاگرام کمک می کند تا درکی از بهترین عادات و رفتارهای کاربران داشته باشد. افراد فعال تر، مسلما محتواهای بیشتری را هم می بینند اما خیلی بعید است که در قسمت اکسپلور اینستاگرام، همه پست را دونه به دونه مشاهده کند.

ممکن است به دنبال موضوعاتی خاص یا متفاوت باشد و این اینستاگرام است که باید تشخیص دهد علایق و عادات کاربر بیشتر به سمت چه نوع محتوایی است.

موقعی که این کار را انجام دهید الگوریتم اینستاگرام با خود می گوید: این کاربر به روز هست و می خواهد قابلیت های مختلف را بررسی کند، پس من هم بهش کمک می کنم. 

آپدیت جدید اینستاگرام و استفاده از محتوا 
درباره استفاده از محتوا با کیفیت

پیشنهاد مطالعه: مقاله آموزشی انواع تبلیغات در فضای مجازی را حتما مطالعه کنید.

مهم‌ترین فاکتورهای فید اینستاگرام 

طبق اطلاعات به دست آمده از بررسی قوانین اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، به ۶ فاکتور اصلی برای بخش فید پست ها می رسیم:

علاقه

فید پست اینستاگرام صرفا درباره کسانی که آن ها را فالو کرده اید نیست. بلکه هم درباره آن ها و هم نوع محتوایی که از آن خوشتان آمده است. در واقع چیزی که شما در فید پست اینستاگرام مشاهده می کنید، همان آنالیز و بازخورد کلیه رفتارهای شما است.

ارتباط

میزان ارتباط شما با فالوورها، برای اینستاگرام اهمتی بسیار بالایی دارد. اینستاگرام میخواهد رتبه بندی کند، پس این مورد می تواند خیلی برایش مهم باشد.

اما اینستاگرام از کجا متوجه این ارتباط می شود؟ چه چیزهایی را در نظر می گیرد؟

 • افرادی که شما محتوای آن‌ها را دوست داشتید
 • افرادی که به آنها دایرکت دادید
 • افرادی که سرچ کردید
 • افرادی که در زندگی حقیقی می شناسید

حالا فکر می کنم برایتان جالب شده باشد بدانید که اینستاگرام چه فاکتورهایی را در نظر میگیرد تا یک محتوا را به شما نشان بدهد. تا حالا این مورد را آزمایش کرده اید که مثلا یک پیجی رو فالو کرده باشید و بعد در فید، تعداد زیادی از پست های آن پیج را دیده باشید؟

حالا اگر نسبت به این پست ها تعاملی نداشته باشید، به اینستاگرام نشان می دهید که علاقه خاصی به آن محتواها ندارید.

تایم لاین

الگوریتم اینستاگرام در سال های اخیر صرفا به این توجه نمیکند که شما با فلان محتوا تعامل داشتید یا نه، بلکه به زمانی که اون مطلب هم ارسال شده است نگاه می کند. زمان ارسال پست نکته ای است که اینستاگرام در سال های اخیر مانور بیشتری روی آن داده است.

خیلی واضح هستش که اگر شما پست خودتون را موقعی ارسال کنید که فالوورهای شما بیشتر در اون زمان آنلاین هستند، شانس خودتون رو برای تعامل بیشتر افزایش خواهید داد.

فرکانس

هر چند وقت یکبار اینستاگرام را باز می کنید؟ موقعی که شما در فواصل زمانی کوتاه مدتی، اینستاگرام را باز می کنید، اونوقت ترتیب زمانی در اینستاگرام بسیار بیشتر به چشم می آید. اما اگر این فواصل زمانی طولانی شوند، پست ها بیشتر بر اساس علاقه شما ترتیب بندی خواهند شد.

میزان فالووینگ ها

چندتا اکانت رو در اینستاگرام فالو کرده اید؟ اگر تعداد بالایی اکانت باشد، خب مسلما اینستاگرام انتخاب های بیشتری برای تست و آزمایش خواهد داشت و طبیعتا تو این مواقع شما خیلی از پست های اکانت هایی که فالو کرده اید را نمیبینید. نکته جالب در سال ۲۰۲۲، میزان فعالیت های اکانت هایی است که شما آن ها را فالو کرده اید.

اگر میزان فعالیت اخیر آن ها خیلی کم باشد، عوض اینکه مفید باشند، به شما ضرر هم خواهند رساند. چون عملا فعالیتی ندارند و مثل فالوور فیک که میزنید و فعالیتی ندارند، این ها هم میتوانند به عملکرد پیج شما ضربه بزنند.

میزان مصرف

چند دقیقه یا چندساعت در روز در اینستاگرام هستید؟ اگر زمان زیادی از روز در اینستاگرام هستید، پس مسلما به دنبال محتوای بیشتری هم هستید. اگر مدت زمان خاصی را در اینستاگرام سپری کنید، ممکن است دیگه محتوای جدیدی برای نمایش از سمت اکانت هایی که آن ها را فالو کرده اید وجود نداشته باشد.

اما اگر فقط چند دقیقه در روز رو در اینستاگرام سپری میکنید، صرفا یکسری هایلایت همان روز طبق الگوریتم اینستاگرام برای شما به نمایش درخواهد آمد.

عملکرد الگوریتم اینستاگرام در صفحه Explore

سال ۲۰۲۲ دیگه شرایط Explore با سال های گذشته به طور کلی فرق کرد.

حالا دیگه شما می تونید علاوه بر هشتگ، کیورد هم سرچ کنید. اما دیگه محتوایی که نمایش داده میشه، صرفا بر اساس هشتگ ها نیست؛ بلکه بر اساس خود محتوایی که شما آپلود کرده اید، هشتگ ها و همچنین کپشنی که نوشتید خواهد بود. اما رفتن به اکسپلور اونقدرها هم که فکر میکنید سخت نیست.

پس الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلور باید تمام تلاش خودش را انجام دهد تا بتواند بهترین و مرتبط ترین پیشنهادهای ممکن رو به کاربران نشان دهد. اینطوری است که می تواند تعامل و مدت زمان حضور مخاطبان را افزایش دهد.

عملکرد الگوریتم اینستاگرام
ویژگی و عملکرد الگوریتم اینستاگرام

پیشنهاد مطالعه: مقاله آموزشی بازاریابی از طریق مشتری را حتما مطالعه کنید.

پس اگر محتوای تعامل برانگیزی بگذارید، هشتگ های نیچ خود را هم استفاده کنید و کپشنی مناسب بنویسید، دیگه باید انتظار داشته باشید که تو این صفحه هم حضور داشته باشید.

ممکن است برخی بگویند که حضور در این صفحه بر اساس علایق و سلیقه افراد است. خب سلیقه هم همان تعامل است.

نکته ی جذابی که این وسط وجود دارد این است که الگوریتم اینستاگرام به صورت مدام خودش را بهبود می دهد. چطور؟

چون بر اساس هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بنا شده است. پس روز به روز به تحلیل رفتار و تعاملات شما، این الگوریتم بهبود پیدا خواهد کرد.

اما این که چطور در اکسپلورر دیده شویم باز خودش بحث جدایی است.

اما اگر به طور خلاصه بخوایم در مورد آن ها حرف بزنیم، باید گفت که میزان تعامل، مناسب بودن هشتگ ها و کیفیت محتوا از مهم ترین عواملی هستند که باعث دیده شدن پست ها در اکسپلور می شوند.

سخن آخر

اینستاگرام یکی بهترین رسانه ها در بازاریابی شبکه های اجتماعی به حساب می آید. در این مقاله با الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۲ آشنا شدید و دانستید که چه عواملی بر اساس معیارهای هوش مصنوعی آن مهم هستند و آپدیت جدید الگوریتم اینستاگرام برای نمایش پست به چه صورت هست.

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، میزان تعاملی که کاربران با محتوای شما برقرار می کنند به طور کلی و مخصوصا در الگوریتم جدید اینستاگرام ۲۰۲۲، بسیار مهم است. پس اگر می خواهید در اینستاگرام بیشتر دیده شوید، تمرکز خود را بر تولید محتوای با کیفیت و رفع نیازهای مخاطبان خود قرار دهید.

اگر می خواهید پیج خود را برای الگوریتم های اینستاگرام بهینه کنید و یا نیاز به مشاوره در این زمینه دارید می توانید با تیم لاین استور از طریق لینک های زیر در ارتباط باشید.

خانم مهندس پورنقی  خانم مهندس برومند

یکی از امکانات ویژه کسب درآمد استفاده از نرم افزار های ارتباط با مشتریان تحت وب با نام سامانه پیامک اطلاع رسانی است. پیشنهاد ما استفاده از سامانه اطلاع رسانی و مدیریت ارتباط با مشتریان لاین استور است. این سامانه را می توانید به صورت رایگان از سایت لاین استور دریافت کنید، 

ثبت نام رایگان در پنل ممبر و فالور لاین استور

پاسخ خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن سامانه اطلاع رسانی اپلیکیشن سامانه شبکه های اجتماعی

 • تلفن خود را همراه با صفر درج کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس برقرار کنند. مثال: 09375555555

فرم مشاوره